Dlaczego warto zatrudnić Architekta?

Udostępnij:

spis treści

architekt
architekt

Cześć! Dziś opowiem Ci na czym polega moja praca i dlaczego planując inwestycję wartą kilkaset tysięcy złotych warto zatrudnić Architekta.

Chciałabym jasno zaznaczyć, że w tym artykule nie mam zamiaru Cię do niczego namawiać, ani niczego sprzedawać. Moim głównym i w zasadzie jedynym celem jest tutaj pokazanie jak ten zawód wygląda z perspektywy Architekta, bo zwyczajnie możesz nie mieć o tym pojęcia.

Zapraszam do lektury!

Co ja robię tu? uuu?

Jakiś czas temu podczas konferencji dla projektantów brałam udział w warsztatach z relacji interpersonalnych. Jednym z zadań było opowiedzenie nieznajomej osobie o swojej pracy, problemach z jakimi się mierzymy i sukcesach jakie osiągamy.

Po kilku minutach, gdy już zakończyłam mój pełen zwrotów akcji słowotok, usłyszałam głęboki wdech i równie głęboki wydech, po czym moja rozmówczyni wyszeptała pełne szczerego podziwu i zaskoczenia wow, a ja myślałam, że ty sobie tylko te domki rysujesz”.

Jej totalne zaskoczenie sprawiło, że postanowiłam przeprowadzić eksperyment i częściej konfrontować to czym się zajmuje z opiniami innych ludzi. W efekcie eksperymentu, doszłam do następujących wniosków:

      1. Ludzie (także inni projektanci) nie mają zielonego pojęcia na czym polega praca Architekta. 
      2. Architekci (albo przynajmniej ja) nie mają zielonego pojęcia co ludzie wiedzą/myślą o ich zawodzie.

W związku z całym tym eksperymentem postanowiłam opowiedzieć Ci wprost kim jest Architekt i jakie korzyści możesz odnieść dzięki współpracy z nim.

Architekt... czyli kto?

W telegraficznym (a w zasadzie Facebook’owym) skrócie Architekt to osoba, która:

      • dba o ład przestrzenny oraz komfort życia i jakość estetyczną otoczenia
      • tworzy koncepcje budynków, a później koordynuje ich projektowanie, angażując do procesu m.in. konstruktora, projektanta instalacji sanitarnych i projektanta instalacji elektrycznych
      • ma wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość estetyczną oraz zna zasady kompozycji
      • skończyła wyższe studia na Politechnice, posiada tytuł naukowy „magister inżynier architekt” oraz uzyskała państwowe uprawnienia do projektowania w branży architektonicznej
      • odebrała interdyscyplinarne wykształcenie, dzięki czemu łączy wiedzę techniczną i znajomość ergonomii, ze zmysłem artystycznym oraz podstawami socjologii i psychologii
      • zna procedury administracyjne związane z budownictwem oraz przepisy prawa budowlanego
      • stale się uczy i rozwija swoje kompetencje, poznając najnowsze technologie budowlane i analizując najmodniejsze trendy

Od ekonomii do ekologii

Prawdopodobnie najważniejszym zadaniem Architekta w dzisiejszych czasach jest dbanie o równowagę pomiędzy tym co zdrowe i mądre oraz tym co opłacalne.

Z jednej strony, tak jak śpiewała Madonna, we are living in a material world i właśnie dlatego ekonomia procesu budowlanego jest niesamowicie ważna.

Z drugiej jednak strony, świadomość zanieczyszczenia środowiska oraz troska o bezpieczeństwo przyszłych pokoleń wymuszają inwestowanie w nowe technolgie.

Dla inwestorów (szczególnie tych niedoświadczonych, stawiających swój pierwszy dom) jedyną metodą na ogarnięcie trudnego tematu ekonomii budowy jest oszczędzanie na każdym etapie budowy:

      • na projekcie
      • na działce
      • na ekipie
      • na materiałach budowlanych

Niestety nie tędy prowadzi droga do sukcesu. Mało kto poza kosztami realizacji, które ponosi się jednorazowo, podczas planowania inwestycji budowlanej bierze pod uwagę długofalowe koszty:

      • eksploatacyjne
      • ekologiczne 

Doświadczony Architekt potrafi spojrzeć na inwestycję w szerokiej perspektywie. Profesjonalista doskonale wie jakich technologii i materiałów użyć aby inwestycja była opłacalna w budowie i realna do utrzymania oraz aby nie przyczyniała się do pogorszenia stanu środowiska naturalnego.

Psychologia, socjologia i inne ...logie

Jeśli zgodzimy się, że dbanie o równowagę procesu budowlanego to najważniejsze zadanie Architekta to jednocześnie musimy przyznać, że dbanie o dobre samopoczucie inwestora to najtrudniejsze z zadań współczesnego Architekta.

Dotychczas miałam już przyjemność stawać się psychologiem, socjologiem, mediatorem, filozofem, prawnikiem, negocjatorem, i doskonale zdaje sobie sprawę, że wiele tego typu ról jeszcze przedmną

Dzięki współpracy z Architektem masz szansę dowiedzieć się czego tak naprawdę chcesz oraz będziesz mógł osiągnąć porozumienie z pozostałymi uczestnikami procesu projektowego (w tym ze swoją rodziną).

Dlaczego warto zatrudnić Architekta?

Jak już wiesz, Architekt ma wiedzę i doświadczenie, dzięki którym może spojrzeć na Twoją inwestycję z szerszej perspektywy, a zatrudniając go zyskujesz sojusznika, który zaopiekuje się Tobą i Twoją inwestycją, w razie problemów.

Podsumowując, Architekta warto zatrudnić dlatego, że Ci się to opłaci.

Autor:

arch. Agata Grzyb

Kocham Lublin <3
Projektuję domy i wnętrza 🏘️
Od 5 lat współtworzę i rozwijam biznes 🏢
Lubię rozwiązywać problemy dlatego uważam że nie ma sytuacji bez wyjścia💡
Codziennie uczę się czegoś nowego o otaczającym świecie 📚

error: Content is protected !!