
Cześć! Dziś chciałabym Cię uświadomić, że aby powstał piękny, funkcjonalny i ponadczasowy budynek należy go bardzo dobrze zaplanować.
Aby ułatwić właściwe planowanie Twojej inwestycji poniżej opisuję kluczowe etapy powstawania projektu.
Etapy projektu

W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej (chociaż nie zawsze) ograniczamy się do koncepcji i projektu budowlanego, ponieważ są one absolutnie niezbędne.
Analiza chłonności
W ramach analizy chłonności sprawdzamy uwarunkowania działki i na podstawie przepisów ogólnobudowlanych oraz zagadnień wynikających z przepisów prawa miejscowego określamy maksymalne możliwe do osiągnięcia wskaźniki zabudowy. Zebrane dane interpretujemy graficznie i przedstawiamy na mapach projektowych oraz w formie opisowej pod postacią zestawień.
Chociaż analiza chłonności nie można nazwać projektowaniem, to dzięki dostajemy bardzo dużo ważnych danych wyjściowych. Dowiadujemy się m.in. ile i jakich budynków możemy wybudować na działce oraz jaki mogą mieć rozmiar i wysokość.


Koncepcja
Na tym etapie nadajemy planowanej zabudowie kształt i formę oraz planujemy układ funkcjonalny.
Pracując nad koncepcją bierzemy pod uwagę takie czynniki jak położenie względem stron świata, ukształtowanie terenu, a także upodobania i oczekiwania przyszłego lokatora.
W trakcie pracy nad koncepcją powstaje od kilku do kilkunastu wersji i wariantów planowanej inwestycji, po to aby ostatecznie wybrać tę najlepiej pasującą do działki projektowej oraz oczekiwań Inwestora.
Projekt budowlany
Projekt budowlany to kluczowy etap powstawania projektu budynku. Przede wszystkim dlatego, że służy uzyskaniu pozwolenia na budowę.
W trakcie pracy nad nim zamieniamy śmiałe wizje i fantazje koncepcyjne w konkretne rozwiązania techniczne. Uzupełniamy wizję architektoniczną o tzw. projekty branżowe, najczęściej są to:
- konstrukcja – projekt konstrukcyjny
- sanitarka – projekt instalacji sanitarnych
- elektryka – projekt instalacji elektrycznych


Projekt wykonawczy
To opracowanie stanowi podstawę realizacji inwestycji. Informacje w nim zawarte rozszerzają i uściślają informacje zawarte w projekcie budowlanym. Ponieważ zwiera precyzyjne dane ilościowe stanowi podstawę do sporządzania kosztorysów.
Kosztorys
Dokumentacja kosztorysowa to wisienka na torcie całej inwestycji. Kosztorys to szacunkowy budżet inwestycji, który pomaga Inwestorowi w zarządzaniu procesem inwestycyjnym.

Co dalej?
Autor:

arch. Agata Grzyb
Kocham Lublin <3
Projektuję domy i wnętrza 🏘️
Od 5 lat współtworzę i rozwijam biznes 🏢
Lubię rozwiązywać problemy dlatego uważam że nie ma sytuacji bez wyjścia💡
Codziennie uczę się czegoś nowego o otaczającym świecie 📚