Etapy projektu – 5 kroków do wymarzonego budynku

Udostępnij:

spis treści

5 kroków do wymarzonego budynku
5 kroków do wymarzonego budynku

 

Cześć! Dziś chciałabym Cię uświadomić, że aby powstał piękny, funkcjonalny i ponadczasowy budynek należy go bardzo dobrze zaplanować.

Aby ułatwić właściwe planowanie Twojej inwestycji poniżej opisuję kluczowe etapy powstawania projektu.

Zapraszam do lektury!

Etapy projektu

W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej (chociaż nie zawsze) ograniczamy się do koncepcji i projektu budowlanego, ponieważ są one absolutnie niezbędne.

W przypadku większych projektów wskazane jest wstępne przeanalizowanie inwestycji (analiza chłonności) oraz precyzyjne jej zaplanowanie – do tego służy projekt wykonawczy oraz kosztorys inwestorski.

Analiza chłonności

W ramach analizy chłonności sprawdzamy uwarunkowania działki i na podstawie przepisów ogólnobudowlanych oraz zagadnień wynikających z przepisów prawa miejscowego określamy maksymalne możliwe do osiągnięcia wskaźniki zabudowy. Zebrane dane interpretujemy graficznie i przedstawiamy na mapach projektowych oraz w formie opisowej pod postacią zestawień.

Chociaż analiza chłonności nie można nazwać projektowaniem, to dzięki dostajemy bardzo dużo ważnych danych wyjściowych. Dowiadujemy się m.in. ile i jakich budynków możemy wybudować na działce oraz jaki mogą mieć rozmiar i wysokość. 

Koncepcja

Na tym etapie nadajemy planowanej zabudowie kształt i formę oraz planujemy układ funkcjonalny.

Pracując nad koncepcją bierzemy pod uwagę takie czynniki jak położenie względem stron świata, ukształtowanie terenu, a także upodobania i oczekiwania przyszłego lokatora.

W trakcie pracy nad koncepcją powstaje od kilku do kilkunastu wersji i wariantów planowanej inwestycji, po to aby ostatecznie wybrać tę najlepiej pasującą do działki projektowej oraz oczekiwań Inwestora.

Projekt budowlany

Projekt budowlany to kluczowy etap powstawania projektu budynku. Przede wszystkim dlatego, że służy uzyskaniu pozwolenia na budowę.

W trakcie pracy nad nim zamieniamy śmiałe wizje i fantazje koncepcyjne w konkretne rozwiązania techniczne. Uzupełniamy wizję architektoniczną o tzw. projekty branżowe, najczęściej są to:

  • konstrukcja – projekt konstrukcyjny
  • sanitarka – projekt instalacji sanitarnych
  • elektryka – projekt instalacji elektrycznych

Projekt wykonawczy

To opracowanie stanowi podstawę realizacji inwestycji. Informacje w nim zawarte rozszerzają i uściślają informacje zawarte w projekcie budowlanym. Ponieważ zwiera precyzyjne dane ilościowe stanowi podstawę do sporządzania kosztorysów.

Kosztorys

Dokumentacja kosztorysowa to wisienka na torcie całej inwestycji. Kosztorys to szacunkowy budżet inwestycji, który pomaga Inwestorowi w zarządzaniu procesem inwestycyjnym.

Co dalej?

Jeśli chciałbyś przeprowadzić swoją inwestycję zgodnie z wyżej opisanymi etapami, zapraszam do zapoznania się z naszą OFERTĄ, z później do kontaktu.

Jeśli jednak, dalej się wahasz czy warto nam zaufać – obejrzyj GALERIĘ naszych projektów i realizacji i dopiero wtedy się z nami skontaktuj ;P

Autor:

arch. Agata Grzyb

Kocham Lublin <3
Projektuję domy i wnętrza 🏘️
Od 5 lat współtworzę i rozwijam biznes 🏢
Lubię rozwiązywać problemy dlatego uważam że nie ma sytuacji bez wyjścia💡
Codziennie uczę się czegoś nowego o otaczającym świecie 📚

error: Content is protected !!