Przymierzasz się do zakupu nieruchomości i zastanawiasz się, co wybrać: dom czy mieszkanie? To decyzja, która będzie rzutować na następne kilka, kilkanaście lat Twojego życia, musi być więc dobrze przemyślana.
Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy jej podejmowaniu? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.
Gra Na Czas
Wybierając między zakupem mieszkania, a budową domu, istotnym czynnikiem jest czas, jaki masz na dokonanie transakcji, czy przeprowadzenie stosownych procedur. Mieszkanie z rynku wtórnego możesz kupić niemalże od ręki. W przypadku rynku pierwotnego też zdarza się, że deweloper ma w swojej ofercie już wybudowany lokal, który czeka na chętnego.
Inaczej jest w przypadku budowy domu. Tu musimy wziąć pod uwagę czas potrzebny na:
- znalezienie właściwej działki,
- wyszukanie architekta, który przekształci nasze marzenia o domu w projekt lub znalezienie projektu domu gotowego, który spełni nasze oczekiwania… i architekta, który dokona adaptacji takiego projektu do naszych potrzeb i warunków panujących na działce,
- budowę domu i jego wykończenie, czyli zarządzanie ekipami oraz rozwiązywanie tysięcy małych dylematów.
Jeśli jednym z priorytetowych czynników przy podejmowaniu decyzji mieszkanie, czy dom jest czas, wybór mieszkania zdaje się być oczywisty.
Cena I Lokalizacja
Do niedawna pokutowało przekonanie, że dom zarezerwowany jest dla ludzi zamożnych, a mieszkanie to alternatywa dla osób z mniejszym budżetem.
Obecnie jednak granice te nieco się zatarły. Często to właśnie dom okazuje się być bardziej ekonomiczną opcją.
Cena za metr kwadratowy nowych apartamentów w dużych miastach od jakiegoś czasu oscyluje w granicach 10– 15 tys. zł. Przy większym metrażu mieszkania daje to kwotę równą wartości zakupu działki pod miastem i budowy domu.
Biorąc pod uwagę czynnik ceny trzeba więc zauważyć, że w każdym przypadku wiele zależy od lokalizacji nieruchomości i jej metrażu.
Jeśli priorytetem jest dla Ciebie bliskość centrum, np. z uwagi na dzieci, które wymagają wożenia, lepszą decyzją będzie nabycie mieszkania. W takich miejscach trudno bowiem o pustą działkę z przeznaczeniem na budownictwo jednorodzinne. Jeśli natomiast cenisz sobie spokój i ciszę, w tym samym budżecie i przy podobnym lub większym metrażu zbudujesz dom.
Ogranicznia I Otoczenie
Domy mają zwykle większą powierzchnię niż mieszkania. Dodatkowo, jeśli nie ma przeciwwskazań planistycznych, możliwa jest jego rozbudowa lub zmiana układu pomieszczeń. Nie jest to możliwe w mieszkaniu, gdzie wszelkie zmiany ogranicza jego powierzchnia, a dodatkowo mogą one wymagać zgody administratora budynku. Jeśli więc posiadasz dużą rodzinę lub planujesz jej powiększenie, zakładam, że powierzchnia będzie miała istotne znaczenie dla wyboru rodzaju kupowanej nieruchomości i raczej będzie to dom, niż mieszkanie.
Rozwiązanie w postaci domu cenione jest również za możliwość posiadania własnego kawałka ziemi, który można zagospodarować na ogród, miejsce wypoczynku, czy zabawy dla dzieci. To dodatkowa przestrzeń, w której możliwe jest przyjemne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, czy wykonywanie codziennych czynności, jak suszenie prania. W przypadku mieszkania możemy zazwyczaj liczyć jedynie na balkon, taras lub niewielki ogródek.
Dodatkowym aspektem, który warto poruszyć jest sąsiedztwo. Jeśli zależy Ci na ciszy i spokoju, przy budowie domu możesz szukać działki, w której jedynymi sąsiadami będą leśne zwierzęta. W przypadku mieszkań trudno o uniknięcie sąsiedztwa ludzi, dodatkowo nigdy nie wiesz, na kogo trafisz a i o ciszę trudniej, gdyż budynki wielorodzinne powstają zwykle bliżej centrów miast.
Koszty Utrzymania i Obowiązki
Posiadanie mieszkania wiąże się z comiesięcznym opłacaniem czynszu, mediów, usług telekomunikacyjnych, podatku od nieruchomości, czasami również miejsca parkingowego, opcjonalnie ubezpieczenia. Przy czym właściciel takiego lokum ma zapewnioną wodę, prąd, ciepło, odbiór śmieci. To administracja wspólnoty lub spółdzielni w razie awarii musi zadbać o jej usunięcie. Dba także o przestrzenie wspólne w budynku i wokół niego.
W przypadku domu nie ma czynszu, pozostają natomiast koszty mediów, usług telekomunikacyjnych, podatku od nieruchomości. Dochodzi natomiast wywóz śmieci, okresowe przeglądy i serwisowanie kluczowych instalacji, opcjonalnie ubezpieczenie. Największą natomiast część domowego budżetu pochłania zwykle ogrzewanie, co odwodzi wiele osób od decyzji o budowie.
Ponadto z wszelkimi awariami właściciel domu musi uporać się sam. Dodatkowo ma na głowie także koszenie trawnika, odśnieżanie i inne czynności upiększające dom i jego otoczenie.
Zastanów się więc, czy masz wystarczająco dużo czasu i siły, alby sprostać obowiązkom związanym z utrzymaniem domu i jego otoczenia? Czy może wolisz jednak wygodę związaną z posiadaniem mieszkania?
Plany Na Przyszłość
Podejmując decyzję o zakupie nieruchomości warto pomyśleć także o dalekiej przyszłości. Jeśli planujesz powiększyć rodzinę albo mieć zwierzęta, lepszym wyborem może być dom, gdzie będzie więcej przestrzeni. Podobnie, jeśli masz rodziców w zaawansowanym wieku i zamierzasz zająć się nimi na starość, będziesz potrzebować odpowiednio dużego lokum. I odwrotnie – jeżeli wybierasz się na emeryturę, a dzieci wyfrunęły już z rodzinnego gniazda, mieszkanie będzie bardziej odpowiednie dla twoich potrzeb.
Pamiętaj tylko, aby zwrócić uwagę na piętro, na którym znajdzie się mieszkanie. Za kilka lat schody mogą być trudne do pokonania.
Dom I Mieszkanie W Liczbach
Być może w podjęciu decyzji o zakupie lub budowie własnego lokum pomoże Ci garść danych statystycznych.
Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że w 2023 r. oddano do użytkowania o ponad 7% mniej mieszkań niż przed rokiem. Co więcej ilość złożonych wniosków o pozwolenie oraz zgłoszeń spała aż o 19%
Według wstępnych danych, w 2023 r. oddano do użytkowania 220,4 tys. mieszkań, tj. 7,6% mniej niż w 2022 r.
Deweloperzy przekazali do eksploatacji 136,5 tys. mieszkań – o 5,2% mniej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni – 79,6 tys. mieszkań, tj. o 12,3% mniej.
W 2023 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 241,1 tys. mieszkań, tj. o 19,1% mniej niż rok wcześniej.
Deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę 161,8 tys. mieszkań (spadek o 20,6% r/r),
zaś inwestorzy indywidualni otrzymali pozwolenia na budowę 72,5 tys. mieszkań (spadek o 19,0%).
Przedstawione dane wskazują na spadek liczby oddanych do użytkowania mieszkań zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych. W porównaniu z rokiem poprzednim spadła też ilość wydanych pozwoleń na budowę . O ile jednak brak działania ze strony inwestorów indywidualnych to za każdym razem decyzja danej osoby, czy rodziny, o tyle spadki w budownictwie wielorodzinnym oznaczają coraz niższą dostępność mieszkań dla kupujących. Przy rosnącym popycie na mieszkania, oznacza dalszy wzrost ich cen. Taka sytuacja sprzyja podejmowaniu przez inwestorów decyzji o budowie domu.
Dom czy mieszkanie?
Wybór między domem a mieszkaniem zależy od Twojej obecnej i przyszłej sytuacji życiowej, Twoich upodobań, priorytetów dotyczących lokalizacji, powierzchni oraz obowiązków związanych z utrzymaniem nieruchomości, no i oczywiście od budżetu. Ważne jest dokładne rozważenie wszelkich czynników i potrzeb przed ostatecznym rozstrzygnięciem. Warto pomyśleć o zrobieniu „listy za i przeciw” jednemu i drugiemu rozwiązaniu, która na pewno ułatwi podjęcie dobrej decyzji.