Dom X / 2017

Udostępnij:

spis treści

projektowanie domów, portfolio, dom x, dom jednorodzinny, moszna, lublin, wizualizacja
PROJEKT:MARZEC 2016
INWESTOR:PRYWATNY
LOKALIZACJA:MOSZNA
REALIZACJA:2019

Dom X jest parterowym budynkiem, którego forma architektoniczna i funkcja użytkowa powstały w skutek przecięcia pod kątem prostym dwóch prostopadłościanów.

Dom X został zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny.

Dom zlokalizowany jest w leszczynowym sadzie, który charakteryzuje się regularnym liniowym układem. Silny geometryczny kontekst sprawił, że architekturze domu należało nadać równie silnego, geometrycznego charakteru.

Rzut poziomy budynku, przypominający literę”X'”, w symboliczny sposób neguje swoje najbliższe otoczenie – typową dla ruralistycznych terenów,  rozproszoną i nijaką zabudowę, o niskich walorach architektonicznych.

Na funkcję domu składa się pięć odrębnych stref:

  1. strefa wejścia
  2. komunikacja
  3. część dzienna
  4. część dzieci
  5. część rodziców

Strefy funkcjonalne zostały rozłożone tak, aby każdy użytkownik domu miał zapewniony komfort i intymność. Osiągnięto to dzięki lokalizacji w centralnym punkcie domu boksu, mieszczącego łazienki i garderobę. Boks stanowi bufor pomiędzy poszczególnymi strefami i rozdziela je zorganizowaną wokół niego komunikacją.

Część dzienną, czyli miejsce do wspólnego spędzania czasu zaplanowano tak, aby była doświetlona z trzech stron oraz aby „otwierała” się zarówno na strefę przedwejścowią do domu jak i na ogród.

Część rodziców mieszcząca sypialnię główną, garderobę oraz prywatną łazienkę został ulokowana tak, aby stanowiła azyl  – jest wyraźnie wydzielona od pozostałych części domu.

error: Content is protected !!