Dom na Kujawach / 2015

konkurs dom w krajobrazie kujawsko pomorskim, Architekci z Lublina, portfolio, dom na kujawach,
PROJEKT:STYCZEŃ 2015
LOKALIZACJA:KUJAWY
FAZA:KONCEPCJA KONKURSOWA

Podstawowym założeniem projektowym było odwołanie się do regionalnej architektury Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Zarówno w bryle budynku, jak i jego programie funkcjonalnym, rozwiązaniach konstrukcyjnych i materiałowych widoczne są  nawiązania do tradycji budowlanych regionu.

Zabiegi formalne i rozwiązania przestrzenne zastosowane w koncepcji bryły są syntezą najbardziej charakterystycznych i wspólnych dla wszystkich regionów województwa cech architektury regionalnej. Należą do nich przede wszystkim: dwuspadowe, strome dachy, frontowe podcienia, zdobione ściany szczytowe, krycie wspólnym dachem obiektów o różnych funkcjach.

Program użytkowy domu został zaplanowany na bazie tradycyjnych chat regionalnych. Ważnym aspektem projektowanego domu jest możliwość jego rozbudowy na potrzeby rozwijającej się rodziny. Bryła budynku w analogii do chaty szerokofrontowej (z dwiema izbami dostępnymi z centralnie usytuowanej sieni) składa się z zasadniczego domu, łącznika komunikacyjnego oraz tarasu/drugiego domu.

Zasadniczy dom zaprogramowany został na schemacie chaty wąskofrontowej (o układzie: sień – izba – komora). Dom został przewidziany dla rodziny 2+2. Na parterze znajduje się część dzienna z kuchnią oraz jadalnią w układzie otwartym, jako nawiązanie do tradycyjnych izb, w których toczyło się całe życie rodzinne. Część dzienną zaprogramowano tak, aby w razie potrzeby była możliwość wydzielenia wszystkich pomieszczeń.

Pomieszczenia prywatne mieszczą się na drugiej kondygnacji. We wschodniej części domu zaprojektowano dwie jednoosobowe sypialnie oraz łazienkę. W zachodniej części domu znajduje się sypialnia główna z wydzieloną garderobą oraz łazienką – część przeznaczona dla rodziców.

Użycie materiałów pochodzenia naturalnego korzystnie wpływa na klimat wewnętrzny budynku oraz jest bezpieczne dla środowiska naturalnego na każdym etapie budowy oraz użytkowania domu.

W domu zastosowano rozwiązania umożliwiające korzystanie z odnawialnych źródeł energii w postaci:

    • paneli fotowoltaicznych
    • wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wspomaganej gruntowym wymiennikiem ciepła
    • instalacji do odzysku i uzdatniania wody opadowej