Podwójna stodoła / 2021

Udostępnij:

spis treści

PROJEKT:2021
INWESTOR:PRYWATNY
LOKALIZACJA:MOTYCZ
FAZA:W TRAKCIE REALIZACJI
PUBLIKACJE:DOMZCEGŁY.PL

Najbardziej charakterystyczną cechą prezentowanego budynku jest ceglana elewacja akcentująca szczyty budynku. Do pozostałych ważnych aspektów tego domu należą:

  • dach z blachy płaskiej „spływający” na boczne elewacje
  • podział na dwie bryły, nawiązujące do stylistycznie do cech nowoczesnej stodoły
  • minimalistyczne detale
  • kontrast czerwonej ceglanej elewacji z czarną blaszaną

CEGLANA ELEWACJA, BLASZANA ELEWACJA

Bryła projektowanego domu składa się z trzech części. Przekryty płaskim dachem łącznik znajduje się pomiędzy dwiema bryłami – parterową oraz dwukondygnacyjną, krytych dachami dwuspadowymi. 

Dwuspadowe dachy oraz podłużne części elewacji zaprojektowano jako pokryte blachą, łączoną na kątowy rąbek stojący, natomiast ściany szczytowe zdobi elewacja ceglana.

Podział budynku na dwie bryły wynika z chęci podkreślenia podziału funkcji budynku na część dzienną – gościnną oraz część nocną – prywatną.

ŁĄCZNIK

W centralnej części budynku zlokalizowano łącznik, mieszczący strefę wejścia oraz pełniący funkcje komunikacyjne pomiędzy przestrzeniami mieszkalnymi i technicznymi.

CZĘŚĆ DZIENNA

Duża, otwarta część dzienna zlokalizowana jest w niższym budynku. Przestronna, wschodnia kuchnia, otwiera się na centralnie umieszczoną jadalnię, która płynnie przechodzi w pokój dzienny. Pokój dzienny ma wgląd w zachodnią część ogrodu. Usytuowanie części dziennej domu pomiędzy wschodem, a zachodem pozwoliło na utworzenie jasnego i atrakcyjnego wnętrza, w którym nie zabraknie światła przez cały dzień.

CZĘŚĆ PRYWATNA

Funkcje prywatne umieszczono w dwukondygnacyjnym segmencie. Strefa rodziców znajduje się na parterze, zaś na piętrze rządzą dzieci. Biuro Pana domu, które stanowi okazjonalnie funkcję pokoju gościnnego, podobnie jak pokój dzienny posiada wgląd w zachodnią część ogrodu. Master bedroom z garderobą i łazienką prywatną został zaprojektowany od strony północnej, dzięki czemu pomieszczenie będzie zapewniać prywatność i komfort oraz nie będzie się przegrzewać.

Na świat dzieci składają się trzy przestronne sypialnie z pomieszczeniami dodatkowymi, takimi jak garderoby czy warsztat.

Program funkcjonalny domu podzielono na dwie strefy: dzienną, obejmującą część parteru oraz prywatną zajmującą resztę budynku. Na strefę ogólnodostępną składają się pokój dzienny z jadalnią i kuchnią, zaś w części prywatnej znajdują się m.in. gabinet, sypialnia główna ulokowane na parterze oraz 3 sypialnie dziecięce ulokowane na piętrze.

error: Content is protected !!